Talk Radio 1360 Election Portal

TOP

Presidential Results From Minnesota

Candidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Hillary Clinton and Tim Kaine136370346.414120 of 4120 reporting
Donald J. Trump and Michael R. Pence132089544.964120 of 4120 reporting
Gary Johnson and William Weld1127673.844120 of 4120 reporting
Evan McMullin and Nathan Johnson530211.804120 of 4120 reporting
Jill Stein and Howie Hawkins369191.264120 of 4120 reporting
WRITE-IN**270940.924120 of 4120 reporting
Dan R. Vacek and Mark Elworth, Jr.112750.384120 of 4120 reporting
Darrell Castle and Scott Bradley94540.324120 of 4120 reporting
Alyson Kennedy and Osborne Hart16680.064120 of 4120 reporting
"Rocky" Roque De La Fuente and Michael Steinberg14280.054120 of 4120 reporting

TOP

Minnesota US House of Representatives Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
U.S. Representative District 1Tim Walz16911650.33697 of 697 reporting
U.S. Representative District 1Jim Hagedorn16660349.59697 of 697 reporting
U.S. Representative District 1WRITE-IN**2650.08697 of 697 reporting
U.S. Representative District 2Jason Lewis17234547.11292 of 292 reporting
U.S. Representative District 2Angie Craig16462145.00292 of 292 reporting
U.S. Representative District 2Paula Overby285087.79292 of 292 reporting
U.S. Representative District 2WRITE-IN**3540.10292 of 292 reporting
U.S. Representative District 3Erik Paulsen22307656.70247 of 247 reporting
U.S. Representative District 3Terri E. Bonoff16923743.01247 of 247 reporting
U.S. Representative District 3WRITE-IN**11440.29247 of 247 reporting
U.S. Representative District 4Betty McCollum20223857.69229 of 229 reporting
U.S. Representative District 4Greg Ryan12074334.45229 of 229 reporting
U.S. Representative District 4Susan Pendergast Sindt271007.73229 of 229 reporting
U.S. Representative District 4WRITE-IN**4570.13229 of 229 reporting
U.S. Representative District 5Keith Ellison24995569.07236 of 236 reporting
U.S. Representative District 5Frank Nelson Drake8066022.29236 of 236 reporting
U.S. Representative District 5Dennis Schuller307588.50236 of 236 reporting
U.S. Representative District 5WRITE-IN**4990.14236 of 236 reporting
U.S. Representative District 6Tom Emmer23553165.57280 of 280 reporting
U.S. Representative District 6David Snyder12312234.28280 of 280 reporting
U.S. Representative District 6WRITE-IN**5350.15280 of 280 reporting
U.S. Representative District 7Collin Peterson17346252.451329 of 1329 reporting
U.S. Representative District 7Dave Hughes15688647.441329 of 1329 reporting
U.S. Representative District 7WRITE-IN**3590.111329 of 1329 reporting
U.S. Representative District 8Rick Nolan17889350.18810 of 810 reporting
U.S. Representative District 8Stewart Mills17682149.60810 of 810 reporting
U.S. Representative District 8WRITE-IN**7840.22810 of 810 reporting

TOP

Constitutional Amendment

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
CONSTITUTIONAL AMENDMENT 1YES226070776.854120 of 4120 reporting
CONSTITUTIONAL AMENDMENT 1YES226070776.854120 of 4120 reporting
CONSTITUTIONAL AMENDMENT 1NO53516018.194120 of 4120 reporting
CONSTITUTIONAL AMENDMENT 1NO53516018.194120 of 4120 reporting
CONSTITUTIONAL AMENDMENT 1ESTIMATED BLANKS1458934.964120 of 4120 reporting
CONSTITUTIONAL AMENDMENT 1ESTIMATED BLANKS1458934.964120 of 4120 reporting

TOP

Minnesota House District 2A

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Representative District 2AMatthew J. Grossell1238763.94107 of 107 reporting
State Representative District 2AJerry Loud692535.74107 of 107 reporting
State Representative District 2AWRITE-IN**620.32107 of 107 reporting

Minnesota House District 2B

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Representative District 2BSteve Green1189860.9487 of 87 reporting
State Representative District 2BBryan Klabunde761238.9987 of 87 reporting
State Representative District 2BWRITE-IN**150.0887 of 87 reporting

Minnesota House District 3A

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Representative District 3ARob Ecklund1387463.2683 of 83 reporting
State Representative District 3ATom Long801436.5483 of 83 reporting
State Representative District 3AWRITE-IN**450.2183 of 83 reporting

Minnesota House District 5A

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Representative District 5AMatt Bliss1032653.8771 of 71 reporting
State Representative District 5AJohn Persell881846.0071 of 71 reporting
State Representative District 5AWRITE-IN**250.1371 of 71 reporting

Minnesota House District 5B

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Representative District 5BSandy Layman1149953.6156 of 56 reporting
State Representative District 5BTom Anzelc901142.0156 of 56 reporting
State Representative District 5BDennis Barsness9194.2856 of 56 reporting
State Representative District 5BWRITE-IN**200.0956 of 56 reporting

TOP

Beltrami County Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
County Commissioner District 2Reed Olson184550.844 of 4 reporting
County Commissioner District 2Joe Vene176848.724 of 4 reporting
County Commissioner District 2WRITE-IN**160.444 of 4 reporting
County Commissioner District 4Tim Sumner188058.9526 of 26 reporting
County Commissioner District 4Vince Gross129540.6126 of 26 reporting
County Commissioner District 4WRITE-IN**140.4426 of 26 reporting
County Commissioner District 5Jim Lucachick268665.805 of 5 reporting
County Commissioner District 5Ralph Morris137433.665 of 5 reporting
County Commissioner District 5WRITE-IN**220.545 of 5 reporting
Soil and Water Supervisor District 3Ruth Ann Trask1643699.1763 of 63 reporting
Soil and Water Supervisor District 3WRITE-IN**1380.8363 of 63 reporting
Soil and Water Supervisor District 4Del Olson1624299.2863 of 63 reporting
Soil and Water Supervisor District 4WRITE-IN**1170.7263 of 63 reporting
Special Election for Soil and Water Supervisor District 2Rachel Gray1616399.2163 of 63 reporting
Special Election for Soil and Water Supervisor District 2WRITE-IN**1290.7963 of 63 reporting

Hubbard County Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
County Commissioner District 2Charlene Christenson141099.163 of 3 reporting
County Commissioner District 2WRITE-IN**120.843 of 3 reporting
County Commissioner District 4Daniel Stacey98851.8613 of 13 reporting
County Commissioner District 4Mark Peterson90847.6613 of 13 reporting
County Commissioner District 4WRITE-IN**90.4713 of 13 reporting
Soil and Water Supervisor District 1Donald Rettinger855899.4738 of 38 reporting
Soil and Water Supervisor District 1WRITE-IN**460.5338 of 38 reporting
Soil and Water Supervisor District 2WRITE-IN**669100.0038 of 38 reporting
Soil and Water Supervisor District 3Robert Iles828399.4838 of 38 reporting
Soil and Water Supervisor District 3WRITE-IN**430.5238 of 38 reporting

Cass County Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
County Commissioner District 2Robert Kangas170864.0913 of 13 reporting
County Commissioner District 2John W. Warren95235.7213 of 13 reporting
County Commissioner District 2WRITE-IN**50.1913 of 13 reporting
County Commissioner District 3Jeff Peterson237376.2320 of 20 reporting
County Commissioner District 3Phil Kinnunen73023.4520 of 20 reporting
County Commissioner District 3WRITE-IN**100.3220 of 20 reporting
County Commissioner District 5Dick Downham161998.3021 of 21 reporting
County Commissioner District 5WRITE-IN**281.7021 of 21 reporting
Soil and Water Supervisor District 2Ken LaPorte1194899.3873 of 73 reporting
Soil and Water Supervisor District 2WRITE-IN**740.6273 of 73 reporting
Soil and Water Supervisor District 3James E. Ballenthin1153899.1773 of 73 reporting
Soil and Water Supervisor District 3WRITE-IN**970.8373 of 73 reporting
Soil and Water Supervisor District 4David L. Peterson1160999.4973 of 73 reporting
Soil and Water Supervisor District 4WRITE-IN**600.5173 of 73 reporting

Itasca County Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
County Commissioner District 2Terry Snyder355197.9912 of 12 reporting
County Commissioner District 2WRITE-IN**732.0112 of 12 reporting
County Commissioner District 4Burl Ives309260.827 of 7 reporting
County Commissioner District 4Rusty Eichorn197838.917 of 7 reporting
County Commissioner District 4WRITE-IN**140.287 of 7 reporting
Soil and Water Supervisor District 1Chris Reed1125763.2878 of 78 reporting
Soil and Water Supervisor District 1Melvin Thoresen644136.2178 of 78 reporting
Soil and Water Supervisor District 1WRITE-IN**920.5278 of 78 reporting
Soil and Water Supervisor District 2Ted Lovdahl833245.4178 of 78 reporting
Soil and Water Supervisor District 2Janice Ward551330.0478 of 78 reporting
Soil and Water Supervisor District 2Thomas K. Nelson442824.1378 of 78 reporting
Soil and Water Supervisor District 2WRITE-IN**770.4278 of 78 reporting
Soil and Water Supervisor District 3Darrell Lauber1697299.3378 of 78 reporting
Soil and Water Supervisor District 3WRITE-IN**1150.6778 of 78 reporting

Clearwater County Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
County Commissioner District 2Dean Newland71999.178 of 8 reporting
County Commissioner District 2WRITE-IN**60.838 of 8 reporting
County Commissioner District 4John A. Nelson70099.296 of 6 reporting
County Commissioner District 4WRITE-IN**50.716 of 6 reporting
Soil and Water Supervisor District 1Alroy Lewis353699.5529 of 29 reporting
Soil and Water Supervisor District 1WRITE-IN**160.4529 of 29 reporting
Soil and Water Supervisor District 2Harlan Strandlien355899.6929 of 29 reporting
Soil and Water Supervisor District 2WRITE-IN**110.3129 of 29 reporting
Soil and Water Supervisor District 5John C. Gunvalson340399.4229 of 29 reporting
Soil and Water Supervisor District 5WRITE-IN**200.5829 of 29 reporting

TOP

Bemidji City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member Ward 1 (Bemidji)Michael Meehlhause92498.821 of 1 reporting
Council Member Ward 1 (Bemidji)WRITE-IN**111.181 of 1 reporting
Council Member Ward 3 (Bemidji)Ron Johnson111797.552 of 2 reporting
Council Member Ward 3 (Bemidji)WRITE-IN**282.452 of 2 reporting
Council Member Ward 5 (Bemidji)Nancy L. Erickson68250.521 of 1 reporting
Council Member Ward 5 (Bemidji)Don Heinonen66449.191 of 1 reporting
Council Member Ward 5 (Bemidji)WRITE-IN**40.301 of 1 reporting
Mayor (Bemidji)Rita C. Albrecht359560.306 of 6 reporting
Mayor (Bemidji)Richard Lehmann232939.066 of 6 reporting
Mayor (Bemidji)WRITE-IN**380.646 of 6 reporting

Akeley City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Akeley)Bobbie D. Wosika14095.891 of 1 reporting
Council Member (Akeley)WRITE-IN**64.111 of 1 reporting
Mayor (Akeley)Brian Hitchcock14795.451 of 1 reporting
Mayor (Akeley)WRITE-IN**74.551 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Akeley)Margaret Bond Vorel12193.081 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Akeley)WRITE-IN**96.921 of 1 reporting

Bagley City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Bagley) (Elect 2)Jon Brovold38350.931 of 1 reporting
Council Member (Bagley) (Elect 2)Dennis Merschman36047.871 of 1 reporting
Council Member (Bagley) (Elect 2)WRITE-IN**91.201 of 1 reporting
Mayor (Bagley)Sid Michel46197.461 of 1 reporting
Mayor (Bagley)WRITE-IN**122.541 of 1 reporting

Bena City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Bena) (Elect 2)Bryan L. Finn2150.001 of 1 reporting
Council Member (Bena) (Elect 2)Stephanie Anwiler1945.241 of 1 reporting
Council Member (Bena) (Elect 2)WRITE-IN**24.761 of 1 reporting
Mayor (Bena)Patrick M. Rooney2066.671 of 1 reporting
Mayor (Bena)Katiline Ash1033.331 of 1 reporting
Mayor (Bena)WRITE-IN**00.001 of 1 reporting

Blackduck City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Blackduck) (Elect 2)Amata Jo Molnar22092.831 of 1 reporting
Council Member (Blackduck) (Elect 2)WRITE-IN**177.171 of 1 reporting
Mayor (Blackduck)Rudy Patch22692.621 of 1 reporting
Mayor (Blackduck)WRITE-IN**187.381 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Blackduck)WRITE-IN**14100.001 of 1 reporting

Cass Lake City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Cass Lake) (Elect 2)Barbara Sproul11838.061 of 1 reporting
Council Member (Cass Lake) (Elect 2)Scott Reimer10333.231 of 1 reporting
Council Member (Cass Lake) (Elect 2)Rene Wright8527.421 of 1 reporting
Council Member (Cass Lake) (Elect 2)WRITE-IN**41.291 of 1 reporting
Mayor (Cass Lake)Jerry D. Smith11855.661 of 1 reporting
Mayor (Cass Lake)Richard W Molash Sr.5023.581 of 1 reporting
Mayor (Cass Lake)Wayne Bohn4119.341 of 1 reporting
Mayor (Cass Lake)WRITE-IN**31.421 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Cass Lake)George L. Donnell18597.371 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Cass Lake)WRITE-IN**52.631 of 1 reporting

Clearbrook City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
CITY QUESTION 1 (Clearbrook)NO12852.891 of 1 reporting
CITY QUESTION 1 (Clearbrook)YES11447.111 of 1 reporting
Council Member (Clearbrook) (Elect 2)Dylan Goudge20748.711 of 1 reporting
Council Member (Clearbrook) (Elect 2)Ryan Solee16137.881 of 1 reporting
Council Member (Clearbrook) (Elect 2)Kristine Kobernic5212.241 of 1 reporting
Council Member (Clearbrook) (Elect 2)WRITE-IN**51.181 of 1 reporting
Mayor (Clearbrook)George Postier18184.191 of 1 reporting
Mayor (Clearbrook)WRITE-IN**3415.811 of 1 reporting

Deer River City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Deer River) (Elect 2)Pat Richards26255.162 of 2 reporting
Council Member (Deer River) (Elect 2)Chris Reed19641.262 of 2 reporting
Council Member (Deer River) (Elect 2)WRITE-IN**173.582 of 2 reporting
Mayor (Deer River)Steven R. Geving29894.302 of 2 reporting
Mayor (Deer River)WRITE-IN**185.702 of 2 reporting

Fosston City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Fosston) (Elect 2)Roy J. Dufault46639.291 of 1 reporting
Council Member (Fosston) (Elect 2)Doug Hoialmen37831.871 of 1 reporting
Council Member (Fosston) (Elect 2)Chris Hagen23319.651 of 1 reporting
Council Member (Fosston) (Elect 2)George Bosselman998.351 of 1 reporting
Council Member (Fosston) (Elect 2)WRITE-IN**100.841 of 1 reporting
Mayor (Fosston)James Offerdahl61697.931 of 1 reporting
Mayor (Fosston)WRITE-IN**132.071 of 1 reporting

Funkley City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member at Large (Funkley)WRITE-IN**3100.001 of 1 reporting
Mayor (Funkley)WRITE-IN**5100.001 of 1 reporting

Grand Rapids City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)Dale Christy303537.404 of 4 reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)Tasha Connelly232528.654 of 4 reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)Anthony (Tony) Ward150318.524 of 4 reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)Daniel E. Chase7519.254 of 4 reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)Charles Burress4735.834 of 4 reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)WRITE-IN**280.354 of 4 reporting
Mayor (Grand Rapids)Dale Adams334568.944 of 4 reporting
Mayor (Grand Rapids)Robert Ward147930.484 of 4 reporting
Mayor (Grand Rapids)WRITE-IN**280.584 of 4 reporting
Special Election for Council Member (Grand Rapids)Richard (Rick) Blake277361.304 of 4 reporting
Special Election for Council Member (Grand Rapids)Lynda Jo Thompson173638.374 of 4 reporting
Special Election for Council Member (Grand Rapids)WRITE-IN**150.334 of 4 reporting

Gonvick City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Gonvick) (Elect 2)Corrine Richards10149.271 of 1 reporting
Council Member (Gonvick) (Elect 2)Susan Sims9043.901 of 1 reporting
Council Member (Gonvick) (Elect 2)WRITE-IN**146.831 of 1 reporting
Mayor (Gonvick)Lauris Krogstad9778.231 of 1 reporting
Mayor (Gonvick)WRITE-IN**2721.771 of 1 reporting

Hackensack City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Hackensack) (Elect 2)Lee-Ann Marchwick11539.381 of 1 reporting
Council Member (Hackensack) (Elect 2)Janice Pfarr10134.591 of 1 reporting
Council Member (Hackensack) (Elect 2)Charlene Wilkes7425.341 of 1 reporting
Council Member (Hackensack) (Elect 2)WRITE-IN**20.681 of 1 reporting
Mayor (Hackensack)Larry Ciha11782.391 of 1 reporting
Mayor (Hackensack)WRITE-IN**2517.611 of 1 reporting

Kelliher City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Kelliher) (Elect 2)Laura Nelson12284.141 of 1 reporting
Council Member (Kelliher) (Elect 2)WRITE-IN**2315.861 of 1 reporting
Mayor (Kelliher)Darin Latterell12397.621 of 1 reporting
Mayor (Kelliher)WRITE-IN**32.381 of 1 reporting

Laporte City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Laporte) (Elect 2)Dwight Powell5252.001 of 1 reporting
Council Member (Laporte) (Elect 2)Joseph Sawyer4747.001 of 1 reporting
Council Member (Laporte) (Elect 2)WRITE-IN**11.001 of 1 reporting
Mayor (Laporte)Jordan Lemke5494.741 of 1 reporting
Mayor (Laporte)WRITE-IN**35.261 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Laporte)Joseph Shuster4692.001 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Laporte)WRITE-IN**48.001 of 1 reporting

Nevis City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Nevis) (Elect 2)Kelly Poole16494.801 of 1 reporting
Council Member (Nevis) (Elect 2)WRITE-IN**95.201 of 1 reporting
Mayor (Nevis)Jarod L Senger15894.051 of 1 reporting
Mayor (Nevis)WRITE-IN**105.951 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Nevis)Jeanne Thompson15999.381 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Nevis)WRITE-IN**10.631 of 1 reporting

Northome City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Northome) (Elect 2)Jack White7476.291 of 1 reporting
Council Member (Northome) (Elect 2)WRITE-IN**2323.711 of 1 reporting
Mayor (Northome)Robert "Bob" Zimmer6784.811 of 1 reporting
Mayor (Northome)WRITE-IN**78.861 of 1 reporting
Mayor (Northome)Darlene Delight Douglas Fee56.331 of 1 reporting

Park Rapids City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Park Rapids) (Elect 2)Ryan Leckner110741.292 of 2 reporting
Council Member (Park Rapids) (Elect 2)Elizabeth Stone76728.612 of 2 reporting
Council Member (Park Rapids) (Elect 2)Joel A. Vorhes45216.862 of 2 reporting
Council Member (Park Rapids) (Elect 2)Thomas G Petschl34512.872 of 2 reporting
Council Member (Park Rapids) (Elect 2)WRITE-IN**100.372 of 2 reporting
Mayor (Park Rapids)Pat Mikesh103061.642 of 2 reporting
Mayor (Park Rapids)Sam Spaeth63437.942 of 2 reporting
Mayor (Park Rapids)WRITE-IN**70.422 of 2 reporting

Walker City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Walker) (Elect 2)Gary Wilkening33837.021 of 1 reporting
Council Member (Walker) (Elect 2)Char Moore24326.621 of 1 reporting
Council Member (Walker) (Elect 2)Erin Andrus Haefele20522.451 of 1 reporting
Council Member (Walker) (Elect 2)Jennifer Taylor12313.471 of 1 reporting
Council Member (Walker) (Elect 2)WRITE-IN**40.441 of 1 reporting
Mayor (Walker)Jed Shaw30659.421 of 1 reporting
Mayor (Walker)Carol Smith20640.001 of 1 reporting
Mayor (Walker)WRITE-IN**30.581 of 1 reporting

TOP

Bemidji Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)Ann Long Voelkner1117734.2737 of 37 reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)Jeff Haack1115634.2037 of 37 reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)John Gonzalez990230.3637 of 37 reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)WRITE-IN**3841.1837 of 37 reporting

Bagley Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 4)Amy Fontaine182223.6718 of 18 reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 4)Adam Broden175222.7618 of 18 reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 4)Renee Benson146519.0318 of 18 reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 4)Jeremy Davies133017.2718 of 18 reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 4)Michael "Toby" Anderson130316.9218 of 18 reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 4)WRITE-IN**270.3518 of 18 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #162)Jamie Grover236899.2518 of 18 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #162)WRITE-IN**180.7518 of 18 reporting

Blackduck Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member at Large (ISD #32) (Elect 3)Donna Stroeing125735.3119 of 19 reporting
School Board Member at Large (ISD #32) (Elect 3)Grant Mistic117432.9819 of 19 reporting
School Board Member at Large (ISD #32) (Elect 3)Robert Klug Jr101128.4019 of 19 reporting
School Board Member at Large (ISD #32) (Elect 3)WRITE-IN**1183.3119 of 19 reporting

Cass Lake Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)David A. Yates78117.5915 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)Matt Erickson66414.9515 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)Cindy Jackson Kingbird62113.9915 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)Jennie Reyes61313.8115 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)Jamie Mitchell61313.8115 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)Jody DeVault58313.1315 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)Michael Reyes53111.9615 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)WRITE-IN**340.7715 of 15 reporting

Clearbrook Gonvick Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #2311) (Elect 4)Jeff Westrum106225.9520 of 20 reporting
School Board Member (ISD #2311) (Elect 4)Richard Hetland103025.1720 of 20 reporting
School Board Member (ISD #2311) (Elect 4)Thomas Stenzel85520.8920 of 20 reporting
School Board Member (ISD #2311) (Elect 4)Kris Leland Snyder72117.6220 of 20 reporting
School Board Member (ISD #2311) (Elect 4)Benjamin Machlitt3879.4620 of 20 reporting
School Board Member (ISD #2311) (Elect 4)WRITE-IN**370.9020 of 20 reporting

Deer River Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #317) (Elect 3)Sarah Bellefy163934.7823 of 23 reporting
School Board Member (ISD #317) (Elect 3)Travis Anttila161534.2723 of 23 reporting
School Board Member (ISD #317) (Elect 3)Teresa Larson139229.5423 of 23 reporting
School Board Member (ISD #317) (Elect 3)WRITE-IN**661.4023 of 23 reporting

Fosston Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 4)Mark Hagen118220.9816 of 16 reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 4)Michael Ware112019.8816 of 16 reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 4)Mark A Erickson89915.9616 of 16 reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 4)Dean Duppong87315.5016 of 16 reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 4)Richard Balstad86715.3916 of 16 reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 4)David L. Wandschneider64711.4916 of 16 reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 4)WRITE-IN**450.8016 of 16 reporting

Grand Rapids Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #318) (Elect 3)Pat Medure902926.7448 of 48 reporting
School Board Member (ISD #318) (Elect 3)Molly Miskovich700020.7348 of 48 reporting
School Board Member (ISD #318) (Elect 3)Tom Peltier657119.4648 of 48 reporting
School Board Member (ISD #318) (Elect 3)Susan L. Zeige505414.9748 of 48 reporting
School Board Member (ISD #318) (Elect 3)Conley W. Janssen422812.5248 of 48 reporting
School Board Member (ISD #318) (Elect 3)Brian Oftelie17885.3048 of 48 reporting
School Board Member (ISD #318) (Elect 3)WRITE-IN**920.2748 of 48 reporting

Kelliher Northome Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member at Large (ISD #36) (Elect 3)Frank Duresky40232.2111 of 11 reporting
School Board Member at Large (ISD #36) (Elect 3)Dawn Jensen38230.6111 of 11 reporting
School Board Member at Large (ISD #36) (Elect 3)Rachel Jorgensen35228.2111 of 11 reporting
School Board Member at Large (ISD #36) (Elect 3)Al Nolan1078.5711 of 11 reporting
School Board Member at Large (ISD #36) (Elect 3)WRITE-IN**50.4011 of 11 reporting

Laporte Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #306) (Elect 4)Sally Raddatz63726.5111 of 11 reporting
School Board Member (ISD #306) (Elect 4)John Seegmiller59424.7211 of 11 reporting
School Board Member (ISD #306) (Elect 4)JoLynn Langaas55723.1811 of 11 reporting
School Board Member (ISD #306) (Elect 4)Cynthia Doke53622.3111 of 11 reporting
School Board Member (ISD #306) (Elect 4)WRITE-IN**793.2911 of 11 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #306)Joan Moorhead70598.7411 of 11 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #306)WRITE-IN**91.2611 of 11 reporting

Nevis Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #308) (Elect 3)Justin Isaacson86926.599 of 9 reporting
School Board Member (ISD #308) (Elect 3)Larry Smith82525.249 of 9 reporting
School Board Member (ISD #308) (Elect 3)Maggie Stacey79024.179 of 9 reporting
School Board Member (ISD #308) (Elect 3)Ed Becker76323.359 of 9 reporting
School Board Member (ISD #308) (Elect 3)WRITE-IN**210.649 of 9 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #308)Jeannette Dudley125899.219 of 9 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #308)WRITE-IN**100.799 of 9 reporting

Park Rapids Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #309) (Elect 3)Sherry Safratowich475835.3025 of 25 reporting
School Board Member (ISD #309) (Elect 3)Jay Pike456233.8525 of 25 reporting
School Board Member (ISD #309) (Elect 3)Gary L. Gauldin406030.1225 of 25 reporting
School Board Member (ISD #309) (Elect 3)WRITE-IN**980.7325 of 25 reporting

Red Lake Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)Michael Barrett107526.085 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)Chris Jourdain, Sr.80519.535 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)Doug Desjarlait71817.425 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)Kathryn "Jody" Beaulieu68216.555 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)Jean M. Donnell48811.845 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)Rhonda Lussier3358.135 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)WRITE-IN**190.465 of 5 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #38)YES137286.135 of 5 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #38)NO22113.875 of 5 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 2 (ISD #38)YES118175.755 of 5 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 2 (ISD #38)NO37824.255 of 5 reporting

Walker Hackensack Akeley Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 4)Lori J. Stein192817.8822 of 22 reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 4)Blake Nordin191017.7122 of 22 reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 4)Linda Arts187717.4022 of 22 reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 4)Victoria (Vicki) White178216.5222 of 22 reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 4)Tom Boege168515.6222 of 22 reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 4)Chris Cruse155614.4322 of 22 reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 4)WRITE-IN**470.4422 of 22 reporting